پاسخ به چند سؤال در رابطه با انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران

//پاسخ به چند سؤال در رابطه با انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران

پاسخ به چند سؤال در رابطه با انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران

روابط عمومی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران مصاحبه ای با «دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی» مدیرکل برنامه ریزی آموزشی دانشگاه شاهد و دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، درباره ی انجمن و ضرورت و انتظاراتی که در آن وجود دارد انجام داده است. متن مصاحبه به شرح ذیل تقدیم خوانندگان می‌شود.

از نظر شما آیا ضرورتی برای تشکیل انجمنی برای کتابخانه های عمومی وجود داشت؟
همواره از انجمن‌های علمی به عنوان یکی از نشانه‌های بلوغ و تکامل علمی جوامع یاد می‌شود و از این‌روست که باید حضور هر انجمن علمی را به فال نیک گرفت. نقش‌آفرینی‌های انجمن علمی، به‌طور مستقیم به جایگاه آن به عنوان یکی از مهم‌ترین مظاهر و مصادیق ارتباطات علمی بازمی‌گردد. در واقع، انجمن‌های علمی با برنامه‌ها و فعالیت‌های خود، زمینه‌ساز ارتباط علمی میان متخصصان هر حوزه را هستند و موجب شکل‌گیری قالبی از ارتباط علمی می‌شوند که می‌توان از آن به “ارتباط علمی تعاملی” یاد کرد. تعاملی بودن این ارتباط علمی از آن جهت توسط اینجانب مورد تأکید قرار می‌گیرد که انجمن‌ها بیش از بسیاری دیگر از کانال‌های ارتباط علمی، زمینه‌های تعال میان متخصصان را فراهم می‌کنند. برنامه‌هایی نظیر جلسات بحث و گفتگو، نشست‌ها، هم‌اندیشی‌ها،کنفرانس‌ها و برنامه‌هایی از این قبیل که توسط انجمن برگزار می‌شود، بیش از همه مورد استقبال متخصصان قرار می‌گیرد و زمینه‌های تعامل و گفتگوی سازنده میان آن‌ها را فراهم می‌سازد. یکی از نقاط قوت نشست‌هایی که توسط انجمن‌ها برگزار می‌شود به این بازمی‌گردد که انجمن‌ها قادرند موضوع‌های این نشست‌ها و برنامه‌ها را بر اساس مسائل و رویدادهای جاری علمی و اجتماعی که به تازگی در جامعه داخل یا خارج از کشور رخ می‌دهد و حوزه علمی مرتبط با انجمن با آن مواجه است تنظیم کنند و بسرعت دیدگاه‌ها و راهکارهای متخصصانی که در این زمینه حرفی برای گفتن دارند را بشنوند و در موارد لازم، به عنوان یک نهاد رسمی آن را به دست‌اندرکاران منعکس کنند.
با توجه به آنچه پیش‌تر گفته شد، طبیعی است که جامعه کتابخانه‌های عمومی کشور نیز به عنوان بخشی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کتابخانه‌های کشور از این قاعده مستثنی نیست. بی‌تردید، انجمن کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک نهاد علمی که از پایگاه اجتماعی- علمی قوی‌ای نیز برخوردار است می‌تواند در زمینه توسعه روزافزون این کتابخانه‌ها گام‌های مؤثری بردارد و زمینه‌های تعامل بیشتر میان کتابداران این کتابخانه‌ها را فراهم آورد و دیدگاه‌های آنها را نسبت به یکدیگر نزدیک‌تر سازد.
 
مهمترین چالش های پیش روی انجمن علمی کتابخانه های عمومی چه هستند؟ 
کتابخانه‌های عمومی کشور با در اختیار داشتن خیل عظیم و متنوعی از کتابدارانی که با تخصص‌های گوناگون در این کتابخانه‌ها به ارائه خدمت می‌پردازند، با مسائلی بعضاً متفاوت‌تر از مسائل سایر انواع کتابخانه‌ها مواجه هستند. بسیاری از این مسائل از یک سو به تنوع نیازها، سطح دانش و سواد مراجعان، گستردگی سطح نیاز جامعه بازمی‌گردد که اقدامات گسترده‌تری را می‌طلبد و از سویی دیگر با مسائل پیچیده پشتیبانی از این کتابخانه‌ها در ارتباط است که آن نیز نیازمند عزمی جزم‌تر توسط نهادهای پشتیبان این کتابخانه‌ها است. به عبارتی، با وجود گستردگی و تنوع نیازها و مراجعانِ این نوع کتابخانه‌ها، باید اذعان داشت که تأمین منابع مالی و انسانی برای این کتابخانه‌ها با دشواری‌های بیشتری مواجه است. انجمن به عنوان نهادی که از درون این کتابخانه‌ها برخاسته، از این جهت که این مشکلات را می‌شناسد و می‌تواند آنها را به اشتراک بگذارد، قادر خواهد بود زمینه‌ساز فعالیت‌های مؤثرتری در زمینه رفع چالش‌های این کتابخانه‌ها باشد.
 
چه فعالیت‌هایی می‌تواند باعث اثرگذاری بیشتر انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران در جامعه شود؟
انجمن می‌تواند در زمینه‌های متنوعی فعالیت کند، اما به نظر اینجانب، اجرای فعالیت‌های دهگانه زیر باید در اولویت قرار گیرد:
۱٫ انتشار نشریه خبری- تحلیلی در خصوص انعکاس فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی به جامعه کتابداران کشور، به منظور فراهم‌سازی امکان انعکاس دیدگاه کتابداران آنها؛
۲٫ انجام فعالیت‌های تشویقی به منظور توسعه مطالعه در کشور، بویژه برای جلب خوانندگان جوان؛
۳٫ انجام فعالیت‌های ترویجی منظم در سطح مدارس به منظور معرفی فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی و ترغیب آنها به مطالعه؛
۴٫ آموزش کتابداران کتابخانه‌های عمومی و تقویت مستمر دانش و مهارت‌های آنها از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط؛
۵٫ برگزاری نشست‌های، سخنرانی‌ها و کنفرانس‌های علمی مرتبط برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی به منظور ارتقاء دانش تخصصی آنها.
۶٫ برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی سالانه با حضور مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابداران این کتابخانه‌ها، به منظور انعکاس مشکلات این کتابخانه‌ها به مدیران و دست‌اندرکاران؛
۷٫ انجام مطالعه و پژوهش‌های کاربردی در زمینه توسعه کتابخانه‌های عمومی و شناسایی چگونگی مواجهه با مسائل و تحولات تأثیرگذار بر خدمات در این کتابخانه‌ها و ارائه راهکار در این زمینه به مدیران و دست‌اندرکاران؛
۸٫ شناسایی کتابخانه‌های مناطق محروم و تلاش برای شناسایی خیّرین و تشویق آنها به تجهیز این کتابخانه‌ها؛
۹٫ ارزیابی عملکرد کتابخانه‌های عمومی کشور و رتبه‌بندی مداوم این‌ کتابخانه‌ها به منظور فراهم‌سازی امکان نظارت دقیق بر عمکرد و بهبود بخشیدن آن؛
۱۰٫ تلاش برای ارتقاء شغلی کتابداران کتابخانه‌های عمومی، بویژه در مناطق محروم.
 
اگر تجربه، ایده یا پیشنهادی برای آینده انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران دارید بفرمایید؟
مهم‌ترین پیشنهادی که می‌تواند در این زمینه ارائه شود، جلب مشارکت کتابداران کتابخانه‌های عمومی و ایجاد همدلی میان آن‌هاست. به عبارتی، در وهله نخست اجرای درست فعالیت‌های انجمن مستلزم همراهی و همدلی کتابداران و همچنین مسئولان کتابخانه‌های عمومی است. بنابراین، در تمامی اقدامات، باید همواره به این مهم توجه‌ای ویژه شود.
علاوه بر این، باید میان انجمن کتابخانه‌های عمومی و انجمن علم اطلاعات و دانش‌شناسی، تعامل و ارتباطی محکم و سازنده برقرار باشد تا بتوان دامنه این همدلی را در سطحی وسیع‌تر گسترش داد و از توان علمی، دانش و تجربیات تمامی کتابداران کشور در زمینه توسعه کتابخانه‌های عمومی کشور استفاده کرد و در زمینه رفع چالش‌های پیش روی این کتابخانه‌ها گام برداشت.

۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۴:۰۰:۴۹ +۰۳:۳۰مهر ۱۰ام, ۱۳۹۷|یادداشت‌ها|۰ Comments

Leave A Comment