نشست فرهنگی در روستای جایدشت به عنوان روستای «دوستدار کتاب»

//نشست فرهنگی در روستای جایدشت به عنوان روستای «دوستدار کتاب»

نشست فرهنگی در روستای جایدشت به عنوان روستای «دوستدار کتاب»

نشست فرهنگی انتخاب روستای جایدشت به عنوان روستای دوستدار کتاب با حضور دکتر حسن‌زاده، مسئولین استان، مسئولین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، اهالی روستا و دوستداران کتاب و کتابخانه در ۶ام اسفند ۱۳۹۷ در روستای جایدشت برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر حسن‌زاده سخنان خور را با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا خدمت زنان و مادران ایران و تشکر از مسئولان شهرستان و روستا و همچنین مسئولین اداره کل کتابخانه‌های استان فارس، شروع کرد.

دکتر حسن‌زاده در ادامه گفتند که، روستا یعنی برکت یعنی جایی که در آن تولید اتفاق می‌افتد یعنی جایی که مردم نسبت به هم صفا و صمیمیت دارند روستا یعنی جایدشت یعنی روستایی که کارهای فرهنگی در آن انجام می‌گیرد. این جمله معنی و مفاهیم مختلفی را می‌رساند؛ یکی از این معنا این است که یک روستا می‌تواند در کنار کارهای روزمره و جاری برایی علم و دانش وقت بگذارد. این میتواند سرمشق افرادی باشد که در مناطق شهری بزرگ زندگی می‌کنند.

حسن‌زاده در ادامه بیان کردند که، امروزه دوباره روستاهایی مثل جایدشت میتوانند الگویی باشند از این سیاست که ما به تولید اهمیت بدهیم ما به روتایی و کشاورز بودن خومان افتخار میکنیم، و مراکزی از علم و دانایی که در پایتخت کشور برقرار است میتواند در روستایی مثل جایدشت هم برقرار شود.

دکتر حسن‌زاده اظهار داشتند که قبل از اینکه استان نمونه حوزه کتاب و کتابخوانی بشود، رتبه بالا دست پیدا کند و آن هم زمانی که راه‌اندازی کتابخانهدر زمان حال نیست و باید به دهدار روستا و روستاییان تبریک گفت و از همه کسانی که همکاری‌های لازم را داشته‌اند. امیدوار هستیم که کتابخانه در زمینه ارائه خدمات مثل توسعه سواد، توسعه بهداشت، توسعه مهارتهایی مثل خیاطی، گلدوزی، کشاورزی و باغبانی و … پیشرفت داشته باشد و خدمات متنوع ارائه بدهد. در دنیا روستاهایی مثل روستای جایدشت وجود دارد و این روستا هم در زمره آنها قرار گرفته و میتواند این خدمات را ارائه کند . برای رسیدن به این هدف نیازمند همیاری و همکاری تمامی افراد میباشد. کتابخانه عمومی به خاطر وجود کلمه عمومی یعنی کتابخانه برای عموم مردم می‌باشد فارغ از هرگونه تبعیضی.

بنابراین ما مسیر طولانی برای رسیدن به این نقطه طی کرده‌ایم تا امروز اینجا انتخاب روستای جایدشت را به عنوان روستای دوستدار کتاب جشن بگیریم. این جشن را به تمامی دوستداران کتاب تبریک می‌گویم و امیدوارم این حرکت همچنان ادامه داشته‌باشد.

حسن‌زاده در پایان با اشاره به انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، گفتند که ما در انجمن علمی تمامی تلاش خود را انجام خواهیم داد تا به روستاهایی مثل جایدشت کمک کنیم  و به کار خواهیم بست تا بتوانیم به لحاظ خوراک فرهنگی به آنچه که استحقاق دارند دست پیدا کنند. سرانه فضای کتابخانه‌ای، سرانه تعداد کتابخانه‌ها و کتاب‌ها، بودجه و منابع مالی برای ارائه خدمات متنوع در روستاها و شهرها ارتقاء پیدا کنند و صد البته اراده فولادین شیر زنان و شیر مردان این دیار برای تحقق این اهداف تعیین کننده خواهد بود.

در پایان ضمن تشکر از همه سخنان خود را پایان بخشیدند.

۱۳۹۷-۱۲-۶ ۲۳:۲۸:۲۳ +۰۳:۳۰اسفند ۶ام, ۱۳۹۷|اخبار|۰ Comments

Leave A Comment