زنان منبع انسانی تأثیرگذار

//زنان منبع انسانی تأثیرگذار

زنان منبع انسانی تأثیرگذار

زنان منبع انسانی تاثیر گذار در خانواده و اجتماع هستند (۱۳۹۷/۱۲۰۷):

رئیس انجمن ارتقا کتابخانه های عمومی پس از ارائه مقدماتی در افتتاحیه همایش ملی زن، کتاب و سواد زندگی در پنل تخصصی با این موضوع به سخنرانی پرداختند.

ضمن معرفی زنان به عنوان منبع انسانی تاثیرگذار در خانواده و اجتماع به ارائه راهکارهایی جهت پیاده‌سازی این وظایف خطیر توسط بانوان از سوی انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی پرداختند.
بنا به اظهارات دکتر حسن زاده آمارها نشان می‌دهد به صورت میانگین زنان ومردان در جامعه تعدادشان مساوی است (با کمی تفاوت در برخی جوامع) در جامعه ما زنان برای مدت زمان زیادی در فعالیت‌های اجتماعی حضور کمتری داشتند که به چند دلیل می‌باشدیا شرایط اجتماعی فراهم نبوده‌است و یا به مباحث دیگری به غیر از حضور در اجتماع مربوط می‌شد (مانند امور منزل) اما از حدود سی سال قبل روند رو به رشدی را در این خصوص شاهد هستیم زنان علاوه بر امور مادری به جامعه هم راه یافته و حضو فعال تری یافته اند.
نمونه آن در آموزش عالیست. ۶۰ درصد از جامعه علمی دانشگاه اکنون متعلق به زنان است. در حوزه کتابخانه‌های عمومی بین اعضا با کمی تفاوت زنان حضور بیشتری دارند (به عنوان اعضای کتابخانه ) و البته وفادارترین اعضای کتابخانه‌های عمومی قبلا پسران بودند اما بیشترین امانت توسط بانوان گرفته شده‌است. در چند دهه قبل اگر مردان سمیناری در خصوص زنان برگزار می‌کردند به دنبال احقاق حقوق زنان بودند اما اکنون صحبت این است چگونه از توانمندی‌های زنان بیشتر استفاده شود؟
در مورد بحث سواد زندگی بخش مهمی از مدیریت خانواده بر عهده زنان است و اگر نظر سنجی انجام شود والدین به سمت مادر گرایش بیشتری دارند و شاید از آن‌ها بیشتر یاد بگیرند و این مساله باعث شده به این فکر کینم چگونه می‌توانیم از توانمندی زنان برای رفع آسیب‌های زندگی استفاده کنیم آسیب‌هایی که ممکن است در اثر نبود سواد زندگی باشد و این سواد زندگی محدود به زنان نیست بلکه متعلق به تمام اعضای خانواده است. شیوع شبکه‌های اجتماعی وضعیتی را فراهم کرده‌است که به نظر می‌رسد همه ما در اطلاعات غوطه‌ور شده‌ایم. هر روز با چک کردن موبایل شخصی خود اطلاعات فراوانی به ما هجوم می‌آورد که بخش اعظیمی از آن منجر به سردرگمی مخاطب می‌گردد. نمونه آن در خرید لوازم، ازدواج و … که درنهایت کمک اثر بخشی در تصمیم‌گیری سودمند نمی‌کند.
در میان به نظر می‌رسد نیاز هست ما به سمت منابعی حرکت کنیم که سوگیری کمتری دارند و کتابخانه‌های عمومی کاندیداهای شماره یک برای آن هستند. اگر این فرضیه را بپذیریم باید تحولات زیادی برای تحقق امر یاد شده در کتابخانه‌ها پدید آوریم.
کتابخانه‌ها کاندیداهای شماره یک برای ارائه اطلاعات بی طرفانه به تمام اقشار از جمله زنان هستند. برای این که بتوانند این نقش را به درستی انجام بدهند باید خودشان تقویت شده و توانمند شوند اگر زنان به عنوان مخاطبان کتابخانه‌ها تقسیم شوند در دو گروه تفکیک پذیرند: گروه‌هایی که تاثیر می‌گذارند و گروهی که تاثیر می‌پذیرند.
زنان فعال، تحصیل کرده برون‌گرا و علاقه مند حاضر در اجتماع رفتار و وجناتشان بر سایر اقشار تاثیر می‌گذارد. در مقابل برخی تاثیر پذیرند که این دسته خود به گروه‌هایی تقسیم بندی می‌شوند: بخشی که نادیده گرفته شده‌اند و بخشی که فاقد توانمندی‌های لازم هستند و یا درون‌گرا هستند (بین مردان هم این قشر تاثیر پذیر وجود دارد)
کتابخانه اگر بخواهد برای این‌ها خدمات فراهم کندباید نگاهش متفاوت باشد.
در خصوص زنان تاثیرگذار باید از این افرادبه عنوان منبع استفاده کرد. منبع یا سورس می‌تواند یک شخص باشد (منبع انسانی). کتابخانه باید تلاش کند با زنان قوی (زنان دارای تجربه و مهارت در حوزه‌های مختلف) ارتباط برقرار کند تا تجارب آن‌ها را به زنان نیازمند انتقال دهد. در این صورت این زنان دو هدف از مراجعه به کتابخانه خواهند داشت: یا برای روزآمدسازی اطلاعات مراجعه کنند یا می‌توانند الگوی دیگران باشند. کتابخانه می‌توانند از آنها برای برگزاری رخدادهایی برای توانمندسازی سایر بانوان استفاده کنند.
اما در مورد بانوان دیگر که تاثیرپذیر یا آسیب‌پذیر هستند کتابخانه باید از نهادهایی که کمک‌کننده هستند یاری بگیرد. در کشور ما ساختارهای مرتبط به بانوان هم در بخش دولتی هم در خصوصی(NGO ) وجود دارد. از جمله NGO ها، سازمان‌های مردم نهاد می‌باشند که در این بخش فعالیت می‌کنند.
کتابخانه با این نهادها باید ارتباط پیدا کند و راهکارهایی پیدا کند تا این‌‌ها را به سمت روشنایی و آگاهی دعوت کند. افراد ممکن است به دلایلی به روانشناس مراجعه نکنند اما اگر این‌ها به کتابخانه که اگاهی بیطرفانه ارائه میکند راهنمایی بشوند خودشان شکوفا خواهند شد.
دکتر حسن‌زاده در ادامه به اثربخشی انجمن ارتقا کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد؛ انجمن به دنبال این است که برنامه‌هایی برای ارتقای جایگاه کتابخانه‌ها برای ارائه خدمات به اقشار مختلف از جمله زنان در دستور کار خود قرار دهد. از جمله با تشکیل کارگروه تخصصی و همکاری با نهادهای مرتبط با بانوان می‌تواند این وظیفه را اجرایی نماید.
دکتر حسن زاده اذعان داشتند: چنانچه ما بتوانیم از توانمندی‌های زنان بهره برداری مناسب بکنیم. آنها به عنوان مادر دست بچه و فرزندان خود را گرفته و به کتابخانه خواهند آورد، آن‌ها می‌توانند کل خانواده را به کتابخانه بکشانند. زنان با توجه به اینکه برونگرا هستند آنچه را که در کتابخانه اتفاق افتاده است و منابعی که خوانده‌اند را شب در منزل برای اهل خانه روایت خواهند کرد و این کاری است که پدران به ندرت انجام می‌دهند. بنابراین سرمایهگذاری جهت جذب بانوان به کتابخانه اثربخشی بیشتری خواهد داشت. همه ما باید به دنبال تحقق چنین امری باشیم.

تهیه و تنظیم: سرکار خانم مریم مقدمی

۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۰:۱۵:۲۳ +۰۳:۳۰اسفند ۷ام, ۱۳۹۷|اخبار|۰ Comments

Leave A Comment