وظایف اجتماعی بانوان، مسئولیت آگاهی بخشی را از آن‌ها سلب نکرده است

//وظایف اجتماعی بانوان، مسئولیت آگاهی بخشی را از آن‌ها سلب نکرده است

وظایف اجتماعی بانوان، مسئولیت آگاهی بخشی را از آن‌ها سلب نکرده است

سخنرانی دکتر محمد حسن زاده، رئیس انجمن ارتقا کتابخانه های عمومی در آیین افتتاحیه سمینار زن، کتاب و سواد زندگی ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

مادران یاریگر نسل آینده و راهنمای آیندگان برای افزایش آگاهی می‌باشند.
کیست که سواد زندگی را غیر از مادر خود از جای دیگری یاد گرفته باشد.

دکتر محمد حسن زاده رئیس انجمن ارتقا کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن ارائه سخنان مقدماتی در خصوص آگاهی و نقش مادران در آموزش سواد زندگی به ارائه پیشنهاداتی راهبردی جهت پیاده سازی این وظیفه مهم در کتابخانه‌ها پرداختند.
از دیدگاه ایشان آگاهی اکسیری هست که تمام پتانسیل های وجود انسان را آزاد و آن را در خدمت توسعه بشر قرار می‌دهد. رسیدن به منظومه‌های آگاهی یک فراز و نشیب بسیار طولانی را سپری کرده است. از دوران دانشمندان ،حکما و انبیا تا کنون (عصر معاصر) که تمام شبکه‌های اطلاعاتی برای آگاهی انسان تلاش می‌کنند.

دکتر حسن زاده ضمن تاکید بر نقش مادران در افزایش آگاهی خانواده به جایگاه مهم انها در مهارت‌های خواندن و سواد از بدو تولد اشاره کردند. ایشان اذعان داشتند: مادران در این منظومه نقش حیاتی دارند. از زمان گهواره در قالب لالایی برای بچه‌ها می‌خوانند و به کودکان می‌آموزند که چگونه ببینند چگونه حرف بزنند به همان مقدار هم می‌توانند یاریگر این باشند که انچه یاد داده‌اند را افراد چگونه ادامه دهند. پدران درگیر مشغله‌های دشوار و سختی هستند اما زنان نیز پابه پای آن‌ها در تامین نیازهای زندگی تلاش می‌کنند واقعیت این است که با پذیرفتن مسئولیت‌های دیگر توسط مادران این نقش آگاهی بخشی مهم نیز بر عهده آن‌ها هست. زنان، دختران و مادران نقش مهمی در ارتقای آگاهی خواهند داشت یکی از محمل‌هایی که این آگاهی را بی‌طرفانه هدیه می‌کند کتاب است. کتابی که دوست ما بوده از دوران بچگی تادانشگاه و زندگی.
کسانی که می‌خواهند سواد زندگی را به دست بیاروند باید به آن رجوع کنند. کتاب‌ها نمی‌گویند چه بگویید، آنها می‌گویند من یاد می‌دهم که بتوانی حرف بزنی، و آینده خود را رقم بزنی، بیاموزی. کتاب‌ها مادران ما هستند و این دو مادر در کنار هم نقش سازنده‌ای در رهنمون ما به سعادت دارند مادری به اسم مادر و مادری به اسم کتاب .دو مادر (کلیدواژه ای در کنار سواد زندگی) امروز حوزه بحث ماست.
کیست که سواد زندگی را از غیر از مادر خود یاد گرفته باشد.

رئیس انجمن ارتقا کتابخانه های عمومی پس از ارائه مقدماتی در افتتاحیه سمینار زن، کتاب و سواد زندگی در پنل تخصصی با این موضوع به سخنرانی پرداختند.

تهیه و تنظیم: سرکار خانم مریم مقدمی

۱۳۹۷-۱۲-۹ ۱۲:۰۴:۴۴ +۰۳:۳۰اسفند ۷ام, ۱۳۹۷|اخبار|۰ Comments

Leave A Comment