کتابخانه‌ها مأمن مطمئن دانش‌آموزان برای دانایی

//کتابخانه‌ها مأمن مطمئن دانش‌آموزان برای دانایی

کتابخانه‌ها مأمن مطمئن دانش‌آموزان برای دانایی

دکتر عاطفه زارعی
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد همدان
کتابخانه‌های عمومی مطمئن ترین محل رجوع برای پاسخ به پرسش‌های دانش آموزان هستند.
کتاب و دانستن قرابت بی‌انتهایی  با هم دارند، بنابراین هرآنچه به دانستن مربوط می‌شود با کتاب هم ارتباط می‌یابد. پس می‌توان نتیجه گرفت کتابخانه محل دانستن است. همین موضوع دستاویزی است تا با آغاز سال تحصیلی، مدرسه و کلاس درس را نیز با کتابخانه مرتبط دانسته و شکوفایی اندیشه‌ها را در نزدیکی این دو  نهاد مهم و مؤثر بدانیم.
وجود کتابخانه و منابع اطلاعاتی در جوار مدارس امری ضروری و انکار ناپذیر است تا معلمان بتوانند روش تحقیق و مطالعه را به دانش آموزان بیاموزند. اما ازآنجا که امکان احداث کتابخانه و یا راه اندازی آن در داخل همه مدارس و یا در جوار آن‌ها فراهم نیست، کتابخانه‌های عمومی می‌توانند جایگزینی مطلوب برای این خلأ باشند. کتابخانه‌های عمومی در حال حرکت به سمت و سوی تبدیل به مرکزی برای اجتماع هستند و می‌توانند میزبانانی شایسته برای دانش آموزان باشند. حضور کتابداران با تجربه و علاقمند در کتابخانه‌های عمومی استان همدان فرصتی است که می‌تواند به خوبی راه را برای دانش آموزان هموار کرده و آنان را در مسیر رسیدن به دانایی کمک کند. 
به عبارتی دیگر کتابخانه‌های عمومی محلی مطمئن برای رجوع هستند و دانش آموزان به راحتی می‌توانند به اطلاعات ارائه شده اطمینان کنند. اگرچه امروزه دنیای اینترنت به سرعت می‌تواند پاسخ‌هایی برای پرسش‌های دانش آموزان ارائه دهد اما صحت و سقم این پاسخ‌ها قابل تأیید نیست و امکان مدیریت آن نیز به طور کامل وجود ندارد. بنابراین بهترین راه برای حل این مشکل راهنمایی دانش‌آموزان توسط معلمان و والدین به سمت کتاب است تا پاسخ پرسش‌های خود را از منابعی مطمئن دریافت کنند.
از انجا که عادت به مطالعه باید از دوران پیش از مدرسه و ابتدایی آغاز شود،  کتابخانه‌های عمومی آمادگی لازم برای همکاری با مدارس  را دارند تا در طول یک هفته دانش آموزان ساعاتی را در کتابخانه‌ها بگذارنند و تکالیفی را به انجام برسانند.
حضور دانش آموزان در کتابخانه‌های عمومی تجربیات جدیدی را برای آنان خلق خواهد کرد که در ادامه پیمودن راه دانستن و آموختن به طور ویژه فرزندان ما را یاری می‌رساند. به طور ویژه باید تأکید کرد که گشت و گذار در کتابخانه و تورق کتاب باعث می‌شود دانش آموزان نسبت به انجام مطالعه بیشتر ترغیب شوند و تنها به کتب درسی بسنده نکنند. البته کتابخانه‌های عمومی منتظر نیستند تا مدارس به سمت آنان گام بردارد بلکه با تعریف برنامه‌های ویژه از جمله نشست کتابخوان مدرسه‌ای به میان دانش آموزان می‌روند و برنامه‌های متفاوتی به ویژه در روستاها برای دانش آموزان در نظر گرفتند. کتابداران با تجربه کتابخانه‌های عمومی با برخودی سنجیده و حساب شده همواره در تلاش هستند که افراد به ویژه دانش آموزان را جذب کتابخانه‌ها کرده و به یک کتابخوان و عضو دائمی و وفادار بدل کنند.
نگفته نگذریم که کتابخانه‌های عمومی بهترین مکان برای گذراندن برنامه‌های فوق برنامه و البته اوقات فراغت هستند که ضمن ایجاد تنوع برای دانش آموزان نقشی مؤثر در راه تعلیم و تربیت آنان برمی‌دارند.
نحوه استناد به این صفحه:
زارعی، عاطفه (۱۳۹۸، مهر ۰۵). کتابخانه‌ها مأمن مطمئن دانش‌آموزان برای دانایی [یادداشت وب سایت]. بازیابی شده از http://ipla.ir/?p=1754
۱۳۹۸-۷-۶ ۰۹:۴۱:۳۱ +۰۳:۳۰مهر ۵ام, ۱۳۹۸|یادداشت‌ها|۱ Comment

يك نظر

 1. رضا خدادوست مهر ۱۴, ۱۳۹۸ at ۲:۰۲ ب.ظ - Reply

  با سلام
  در عرایض شما سوالاتی من دارم
  ۱- آیا بچه ها سوالی غیر از کتاب خودشون دارند؟ اصلا می رسن که به چیز دیگری غیر از درس و مشق خودشون فکر کنند. یا اجازه فکر کردن بهشون داده شده؟ یا بهشون یاد داده شده که فکر کنند؟
  ۲- آیا بچه ها به درس به عنوان اینکه چیزی یاد بگیرند نگاه می کنند یا اینکه به عنوان وظیفه باید یه چیزی رو پاس کنند و به عنوان بازی به درس نگاه می کنند؟
  ۳- آیا بچه ها از اینترنت کتابخانه بیشتر استفاده می کنند یا از کتاب سن خودشون؟
  ۴- اصلا بچه های دوران راهنمایی و دبیرستان در جمع خوانی که در داخل کلاس درس مدرسه گذاشته می شوند اصلا بلدن فارسی رو روان و سلیس بخوانند. و معنای چیزی رو که می خوانند می دانند؟
  ۵- آیا مدیران مدارس که به نوعی کدخدا هستند دیدشون نسبت به کتابخانه خوب هست؟ شنیدم که میگن اگر بخوای جایی رو تصرف کنید باید اول ذهن کدخدا رو تصرف کنی
  ۶- اصلا اینهایی که به اصلاح خیر هستند حالا کاری به نیتشون هم ندارم برن ببینند چند تا از مدارس در اطرافشون کتابخانه عمومی هست. و فاصله شون از هم چقدر هست؟
  جواب های این ها رو کتابداران نهاد کتابخانه های عمومی بهتر می دانند.

درج نظر