بازدید رئیس و نائب رئیس و مسئول کارگروه مشارکت‌های انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی از کتابخانه مرکزی تبریز

//بازدید رئیس و نائب رئیس و مسئول کارگروه مشارکت‌های انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی از کتابخانه مرکزی تبریز

بازدید رئیس و نائب رئیس و مسئول کارگروه مشارکت‌های انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی از کتابخانه مرکزی تبریز

 به گزارش روابط عمومی انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی دکتر حسن زاده رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران به همراه دکتر احمد شعبانی و دکتر عاطفه زارعی در حاشیه نشست با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی، از کتابخانه مرکزی شهر تبریز و پروژه در حال ساخت قرائت خانه زنده یاد بانو قره چمنی بازدید کردند.

کتابخانه مرکزی تبریز با ۶ هکتار مساحت و ۱۱ هزار متر مربع زیربنا، بزرگترین کتابخانه عمومی ایران بوده و از لحاظ کتاب، منابع و نسخ خطی و نفیس، بزرگ‌ترین و غنی‌ترین کتابخانه ایران در بین کتابخانه‌های عمومی تحت نظارت «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» است. ۲۳۵٬۸۸۷ جلد کتاب شامل ۲۱۱٬۱۲۹ جلد کتاب چاپی فارسی و عربی، ۱۴٬۵۹۸ جلد کتاب چاپی لاتین و ۳٬۴۲۲ عدد نسخهٔ خطی در کتابخانهٔ مرکزی تبریز نگه‌داری می‌شود. هم‌چنین ۱۰٬۵۶۰ عدد عکس، ۴٬۲۲۲ حلقه لوح فشرده، ۱٬۷۳۰ حلقه نوار کاست، ۱٬۲۳۲ حلقه میکروفیلم، ۴۲۴ حلقه اسلاید، ۱۹۷ حلقه میکروفیش، ۹۰ عدد اطلس، ۸۳ حلقه نوار ویدیویی و ۳۲ عدد نقشه در این کتابخانه موجود است.

در کتابخانه مرکزی تبریز بالغ بر ۳٬۴۲۲ نسخه خطی نگهداری می‌شود که عمدتاً با موضوعاتی در خصوص ادبیات فارسی، عربی، پزشکی، نجوم، هندسه و علوم غریبه و … را شامل می‌شود که اکثراً به دوران ایلخانی، صفوی و قاجار مربوط می‌شود. دیوان صائب تبریزی که به دست خط خود صائب نوشته شده‌است، شرح اصول کافی که توسط ملا صدرا به رشته تحریر در آمده است و همچنین وقف‌نامه ربع رشیدی با قدمتی بالغ بر ۷۰۰ سال، به عنوان نخستین اثر مکتوب ایرانی ثبت شده در حافظه جهانی یونسکو، در کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می‌شود(نقل از ویکی پدیا).
 قرائت خانه زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی با زیربنای ۲هزار و ۶۰۰ مترمربع در دوطبقه در حال اماده سازیست هر طبقه این قرائتخانه و کتابخانه دارای گنجایش ۴۵۰ نفر با امکان مطالعه گروهی و خصوصی است و دارای بخش پژوهشی می باشد. دکتر حسن زاده افزود: شهر تبریز دارای پتانسیل فراوانی جهت گسترش کتابخانه هاست چرا که از دیرباز مردمی خیر و فرهنگ دوست داشته و پروژه مزبور گواه این مدعاست. 
۱۳۹۸-۸-۱۶ ۲۲:۱۰:۳۲ +۰۳:۳۰آبان ۱۴ام, ۱۳۹۸|اخبار|۰ Comments

درج نظر