نشست هم اندیشی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با گروه‌های علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه‌های تبریز

//نشست هم اندیشی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با گروه‌های علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه‌های تبریز

نشست هم اندیشی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با گروه‌های علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه‌های تبریز

به گزارش روابط عمومی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه نشست هم اندیشی میان هیات مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تبریز و شهید مدنی اذربایجان و اداره کل کتابخانه های عمومی استان اذربایجان شرقی در محل کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز صورت گرفت.

در این نشست دبیر کمیته برنامه‌ریزی و گسترش علم اطلاعات و دانش شناسی و رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران ضمن معرفی کمیته برنامه‌ریزی و گشترش علم اطلاعات و دانش شناسی ابراز داشت: اکنون ۱۲ سال از فعالیت کمیته برنامه‌ریزی علم اطلاعات می‌گذرد و اساتید بنامی از سراسر ایران در گروه برنامه‌ریزی و گسترش شرکت داشته اند. هدف از این کمیته ارتقای آموزش علم اطلاعات و دانش شناسی است و ما انتظار داریم دانشگاه‌ها همکاری لازم را با کمیته داشته باشند. این مساله بخصوص برای تبریز با دارا بودن گروه‌های آموزشی قوی حائز اهمیت است.

در ادامه ایشان ضمن معرفی مجدد انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی به عنوان انجمنی تازه تاسیس و با مجوز وزارت علوم افزود: انجمن دنبال آن است که بازوی فکری نهادهای فرهنگی اعم از کتابخانه ها؛ آستان‌‌ها، شهرداری، کتابخانه‌های مشارکتی، کتابخانه‌های روستائی و …باشد. فلذا هدف از تشکیل این جلسه در دو حوزه قابل بیان است:

اول این که چکار باید بکنیم که دانشگاه‌ها را به سازمان‌ها نزدیک‌تر بکنیم؟ از این منظر که یکی از سازمان‌های مخاطب رشته نهاد کتابخانه‌های عمومی است باید با نگاه بازار محوری به رشته به این بیندیشیم که چه کمکی می‌توانیم از اعضای هیات علمی گروه‌ها بگیریم تا منجربه ارتقای سطح کیفی کتابخانه‌ها شویم.

مساله اصلی دیگر این است که کتابخانه‌های عمومی باید به گونه‌ای باشد که که افرادی که دارای تخصص در حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی هستند (هم اکنون ده‌ها دانش آموخته دکتری و دانشجوی دکتری در بدنه نهاد و کتابخانه‌های عمومی مشغول هستتد) بتوانند از دانش تخصصی خود در این حوزه استفاده کرده و به عنوان سرمایه‌های سازمان در رشد کارکرد کتابخانه‌ها قلمداد گردند.

در ادامه دکتر شعبانی از اعضای هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه اصفهان و نیز از اعضای هیات مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران ضمن معرفی کمیته برنامه‌ریزی و گسترش علم اطلاعات و دانش شناسی افزود: در بخش برنامه‌ریزی طبق روال سابق این بخش آن مفهوم متمرکز خود را ندارد بلکه برنامه‌ریزی را خود دانشگاه انجام می‌دهد و تصویب رسمی در وزارتخانه صورت می‌گیرد اما متاسفانه تعدادی از گروه‌ها هنوز چنین توانی ندارند، اما در بخش گسترش رشته بحث کیفیت مطرح ست.

در ادامه تعدادی از اساتید محترم گروه‌های آموزشی علم اطلاعات جناب اقای دکتر رسول زوراقی، دکتر هدایتی، دکتر خلیلی و جناب آقای قهرمانی به بیان پیشنهاداتی در خصوص ارتقای سطح کیفی آموزش پرداختند. در پایان این جلسه از اساتید پیشکشوت علم اطلاعات و دانش شناسی جناب آقای دکتر تسبیحی، دکتر قهرمانی و دکتر شاهگلی تقدیر و تشکر به عمل امد. این نشست با بازدید از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی به اتمام رسید.

گزارشگر: سرکار خانم مریم مقدمی

۱۳۹۸-۸-۱۷ ۱۳:۴۵:۱۱ +۰۳:۳۰آبان ۱۶ام, ۱۳۹۸|اخبار|۰ Comments

درج نظر