کتابخانه‌های عمومی و کرونا

//کتابخانه‌های عمومی و کرونا

کتابخانه‌های عمومی و کرونا

دکتر جعفر مهراد


درباره پایداری و زوال ویروس کرونا طی چند ماهی که از شیوع این بیماری می‌گذرد مطالعات مختلف انجام شده‌است.
در یک مطالعه که نتیجه آن در ماه مارس ۲۰۲۰ در نشریه  New England Journal of Medicine انتشار یافته گزارش شده است که ویروس کرونا تا سه روز بر روی سطوح پلاستیکی و فولادی (STAINLESS STEEL) تا ۲۴ ساعت بر روی مواد کاغذی و در هوا نیز تا ۳ ساعت زنده می ماند و فعال است.
مطالعه دیگر چاپ شده در مجله The Lancet به تاریخ دوم ماه آوریل نشان می دهد که دوره نهفتگی یا کمون ویروس بر روی سطوح کاغذی حداکثر تا ۳ ساعت است و پس از آن از بین می رود.  بر این اساس، کتابداران کتابخانه‌های عمومی کتاب‌هایی را که دارای جلد کاغذی یا پلاستیکی هستند پس از عودت به کتابخانه آن‌ها را تا رفع خطر در قرنطینه نگه میدارند و آنگاه ضد عفونی می‌کنند. موسسه خدمات موزه و کتابخانه‌ها در ایالات متحده با همکاری کتابخانه کنگره و به اتفاق تعدادی از دانشمندان همه گیر شناسی (اپیدمیولوژی ) از جمله دانشمندان از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) در تاریخ ۳۰ ماه مارس در یک سمینار آنلاین (وبینار) اعلام کردند در مورد روشی که بتوانید مواد و منابع کتابخانه‌ای را ضد عفونی کنید نگران نباشید. این دانشمندان معتقدند که ویروس، در صورت وجود، زوال‌پذیر است و از بین می رود. نگرانی پیرامون انتقال ویروس از مواد کاغذی زمانی است که شخص ناقل ویروس در دست خود و یا بر روی کتاب سرفه یا عطسه کند. در هر شرایط، همانگونه که گفته شد، توصیه می‌شود که کتاب‌ها پس از تحویل به کتابخانه در قرنطینه نگهداری و سپس ضد عفونی شوند.
برای پس دادن مواد کتابخانه‌ای به کتابخانه‌ها در حال حاضر از دو روش معمول بیشتر استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها استفاده از  Library Book Drop است که روشی آسان برای برگرداندن کتاب به کتابخانه در ساعات مختلف و بر حسب وقت کاربر کتابخانه است. تصویری از  Library Book Drop در پایان این نوشته قرار داده‌ام.
روش دوم استفاده از  Book Return Drive-thru  است که بسیار شبیه روش اول است با این تفاوت که کاربر در حالیکه در اتومبیل خود نشسته است کتاب و سایر منابع کتابخانه‌ای را از شکاف جعبه‌ای که در دیوار خارجی کتابخانه تعبیه شده است در جعبه می اندازد. در خیلی از کتابخانه ها این جعبه متحرک است و کاربر کتاب مورد علاقه خود را می تواند با استفاده از این روش از کتابداری که پشت پنجره شیشه‌ای ثابت قرار دارد تحویل بگیرد. در این حالت هر دو طرف دیده می‌شوند برای مکالمه از میکروفون استفاده می‌کنند.
از این روش در پایان این نوشته تصویری را خواهید دید.

در هر حال، در برنامه‌ریزی برای بازگشایی کتابخانه‌ها مراقبت‌های بهداشتی به شدت رعایت می‌شود. کتابداران از دستکش، ضد عفونی کننده‌های دست، ماسک صورت و وایپ برای ضد عفونی کردن کتاب‌ها استفاده می‌کنند. فضای داخل و خارج کتابخانه نیز با رعایت اصول و موازین بهداشتی ضد عفونی می‌شود.
تصویری از جعبه‌های وایپ را در زیر خواهید دید.


نحوه استناد به این صفحه:

مهراد، جعفر (۱۳۹۹ اردیبهشت، ۲۱). کتابخانه‌های عمومی و کرونا [یادداشت وب سایت]. بازیابی شده از http://ipla.ir/?p=3042.

۱۳۹۹-۲-۲۳ ۰۸:۴۰:۳۳ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۹|اخبار|۰ Comments

درج نظر