سخنرانی دکتر کوهی رستمی دبیر اجرایی همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی

//سخنرانی دکتر کوهی رستمی دبیر اجرایی همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی

سخنرانی دکتر کوهی رستمی دبیر اجرایی همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی

به نام خداوند جان و خرد

عرض سلام ادب و احترام دارم خدمت همه عزیزان همراه همایش،

عرض سلام ویژه دارم خدمت:

کتابدارانی که از یک سو با مدیریت کتابخانه و از سوی دیگر با حضور در جامعه، پل اصلی تحول کتابخانه ها به مراکز موثر اجتماعی هستند که این را با تبیین و تدوین تجارب ارزنده خود در این ایام نشان دادند.

اساتید دانشگاهی که مسیر اتصال عالم نظر و عرصه عمل بودند؛ از سویی دست در دستاوردهای نوین داشتند و از سوی دگر، چراغ به راه اینجا و اکنون ما انداختند تا با بومی سازی یافته ها، راه های نوینی برای حرکت های عالی تر، ساخته شود.

مدیرانی کوشیدند تا با کمرنگ کردن موانع و فراهم آوردن امکانات، راه این حرکت نوین را باز کنند و با روشن بینی و نیک اندیشی، مقدمات فردای بهتر جامعه را در امروز بهتر کتابخانه ها،  پی ریزی کنند.

بسیار خوشحال و مسرورم که قطار همایش که از ۱۴ ماه پیش و از مهرماه ۱۳۹۸ حرکت آغاز نموند، امروز در عصرگاه آذر ماه پاییزی اهواز و در کنار رود کارون زیبا و در خطه همیشه قهرمان خوزستان، به عنوان دبیر اجرایی همایش به ارایه گزارش پایانی همایش خواهم پرداخت.

اقایان و خانم ها:

انسان در عین فردیت و تنهایی ذاتی خود، موجودی است که در دل جامعه و با پیوندهای اجتماعی، رشد می کند و هرچه امکان و اسباب ارتباط میان انسان ها بیشتر می شود، عمق و سرعت این تحول رو به رشد نیز، فزونی می گیرد.

ما چه فردمحور باشیم و چه جامعه محور، راه نجات از هر بن بست و بندی، آگاهی است و آگاهی زاده ی گشودگی پنجره افکار و آغوش گشودن به ورود نسیم و نور اندیشه ها و درآمیختن با بهترین تازه هاست و همچنان کتاب است که به عنوان عصاره اندیشه ی یک متفکر، مرزها را در می نوردد و جان ها را جلا می دهد و به انسانیت انسان، حیاتی دوباره می دهد. از این منظر، کتابخانه عمومی نه مرکز انباشت کتاب، که کانون خیزش و خروش آگاهی و رهایی و رشد انسان و جامعه، فهمیده می شود.

نمی توان انکار کرد که جریان تحول علمی روزافزون جهان امروز، به شدت وابسته به ارتباطات گسترده تر شده ی علمی آدمیان است. با نگاهی به گستره ی وسیع کتابخانه های عمومی در جوامع توسعه یافته و نیز ملت های رو به تحول، این نکته به روشنی قابل درک بود که تغییری عمیق در نگاه به عملکرد کتابخانه های عمومی در حال تکوین است و آن، کسب کارکرد مؤثر اجتماعی در هر همه حوزه های حیات انسانی و اجتماعی است.

در تعامل با تجارب کتابخانه های عمومی دیگر کشورها بود که این افق رخ نمود که کتابخانه های عمومی ایران ما نیز، از قافله پیشرفت باز نماند و پیش از فقدان فرصت ها، کمر همت بسته و راهی برای تأثیر کتابخانه ها در توسعه ی کشور یافته شود.

خالی از لطف نیست که یادآود شوم، این حرکت علمی با تلنگر سیلاب سال ۱۳۹۸ و حضور کتابداران با کارکردی نوین و تاریخی در میان مبتلایان آن حادثه ، چهره ای جدی یافت بدان جدیت که سررشته کار تا سرانجامی مشخص و مؤثر، در قالب این همایش ملی، پی گرفته شد. 

این گونه، تلاشی ۱۴ ماهه آغاز شد که البته در بستر خود ۱۲ پاتوق مقاله خوانی در استانهای تهران، کرمان، خوزستان، همدان، سیستان و بلوچستان و اذربایجان شرقی و تشکیل شبکه های قوی در کشور و مشارکت صد درصدی کتابداران کتابخانه های عمومی کشور را نیز رقم زد که در نوع خود حرکتی بی بدیل دیده می شود.

در این مسیر ۸۴ مقاله دریافت گردید که پس از  انجام دقیق فرایند داوری، ۱۰ مقاله جهت ارایه شفاهی، ۳ مقاله برای چاپ در مجموعه مقالات و ۱۶ مقاله به صورت پوستری ، انتخاب شدند. د رنهایت به سبب غنابخشی به محتوای ارایه شده و کسب نظرات و تجارب ملی و بین المللی از ۸ اندیشمند ملی و بین مللی دعوت به آمد.

در این مقام، دور از انصاف و ادب است که از همراهان این سفر ۱۴ ماهه یادی نکنیم:

کتابداران سراسر کشور که با وجود تمام مشکلات موجود، با فعالیت های اجتماعی شان، همراهی عملی با ما داشتند؛ بی شک این قشر فرهیخته و تحول خواه، حاملان اصلی نظریه تحول کارکردی کتابخانه های عمومی هستند.

انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی کشور با همراهی و همدلی صمیمانه ای که با این حرکت زیربنایی داشت، بار دیگر اهمیت جایگاه علمی و عملی خود را در بافتار کتابخانه های عمومی نشان داد.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اداره کل کتابخانه های عمومی استان خوزستان، متولی زنجیره وسیع کتابخانه های عمومی کشور و استان که در عمل و نظر علاقه مند به حرکت به سمت تبدیل کتابخانه های عمومی به مراکز اجتماعی بوده، در این مسیر همراهی شایان تقدیری از ما داشتند.

استانداری خوزستان، دانشگاه شهید چمران اهواز، آستان قدس رضوی و مرکز منطقه ای تکنولوژی شیراز، هر یک به گونه ای حامی مادی و  معنوی این حرکت علمی بودند که به منطق تمام تحولات بنیادین بشری، در سالیان آینده، آثار و برکات آن را خواهند دید که البته امید است این حضور و حمایت تا وصول به هدف مطلوب، تداوم داشته باشد.

و عوامل اجرایی این همایش بزرگ، که در این مدت، با وجود تمام مشکلات و کمبودها، رها از هر نام و نشان و نیازی، دل بسته به سرنوشت انسان و آینده ی ایران، چشم دوخته به راه پیش روی کتابخانه های عمومی، دوش دل به زیر این بار سترگ دادند و بی مزد و منت، از هیچ خدمتی مضایقه نکردند. 

بنده به عنوان دبیراجریی همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی و در حقیقت به نشان تک کلمه ای از متنی که خط و خاطره ی حضور کسان بسیاری را به خود دیده، در برابر تمام این عزیزان دست ادب به سینه می نهم و سراپا امید و آرزویم تا از آنچه که ذهن ها رویانده اند، زینت رشد و توسعه بر جان و جامعه ی ما بنشیند و کتابخانه های عمومی، نقشی مؤثر در تحول و تعالی جامعه ایفا کنند و کتابداران بیش از پیش به جایگاه والای معنوی خود نزدیک شوند و در نهایت، فردایی روشن تر، از دل مسیر سبز آگاهی و اراده و آزادی، زاده شود.

۱۳۹۹-۹-۲۷ ۱۲:۵۲:۴۲ +۰۳:۳۰آذر ۲۷ام, ۱۳۹۹|اخبار|۰ Comments

درج نظر