چگونگی بازگشایی کتابخانه‌های عمومی در مواجهه با بحران کرونا

//چگونگی بازگشایی کتابخانه‌های عمومی در مواجهه با بحران کرونا

چگونگی بازگشایی کتابخانه‌های عمومی در مواجهه با بحران کرونا

دکتر جعفر مهراد

استاد گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز


در حال حاضر، نهاد کتابخانه‌های عمومی مانند سایر دستگاه‌های دیگر دستور العمل مراقبت و کنترل بیماری ویروس کرونا را در راس برنامه‌های تصمیم گیری خود قرار داده است. آشکار است که در حالت تعطیلی و پس از بازگشایی، روش ارایه خدمات کتابخانه‌های عمومی در ایران از مرحله‌ای به مرحله بعد متفاوت و در ماه‌های آتی نیز بسته به دستورالعمل بازگشایی، تنظیم برنامه‌ها بر اساس سیاست‌های اجرایی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خواهد بود.
در آمریکا هم با این که ویروس کرونا همچنان قربانی می‌گیرد، اما ایالت‌ها مشغول اجرا یا بررسی نحوه بازگشایی‌اند، اما در این راستا محدودیت‌ها زیاد است.
چند روزی است که برنامه بازگشایی در این کشور وارد مرحله (فاز) اول شده ، و قرار بود کتابخانه‌های عمومی بخشی از فعالیت‌های خود را از ۲۲ اردیبهشت ماه برابر با ۱۱ ماه می از سر گیرند.
برای آشنایی با برنامه‌های خدماتی که در این مرحله ارائه می‌شود خاطره و تجربه خود را در تعریفی نسبتا دقیق از وقایع و رویدادهای کتابخانه‌های عمومی در دوران کرونا و پسا کرونا (مرحله بازگشایی) که در زیر مشاهده می‌کنید ، به نظر می‌رسانم.
بودجه کتابخانه‌های عمومی آمریکا به خاطر شیوع ویروس کرونا که از محل مالیات بر فروش کسب و کارها و بودجه شهرداری‌ها تامین می‌شود ، به شدت کاهش یافته است.
بنا بر الزام دولت فدرال و دولت‌های ایالتی کتابخانه‌های عمومی مانند سایر سازمان‌ها و موسسات علمی و فرهنگی در حالت تعطیلی به سر می‌برند.
گرچه تمام کتابخانه‌های عمومی از نظر فیزیکی تعطیل هستند اما خدمات همچنان ادامه دارد. امانت بر خط (آنلاین )دایر و بر قرار است. کاربران کتابخانه‌های عمومی می توانند منابع الکترونیکی، کتاب‌ها، مواد دیداری، مواد شنیداری ، و برنامه‌های مختلف کودکان و بزرگسالان را دریافت( دانلود) کنند.
علاوه بر کتاب‌ها و سایر مواد خواندنی خدمات با ارزش دیگری نیز در دسترس کاربران کتابخانه‌های عمومی قرار دارد. قصه‌گویی پیوسته(آنلاین)، باشگاه‌های کتاب، کلاس‌های یوگا، دوره‌های نویسندگی و انواع دیگری از گردهمایی‌های مجازی از آن جمله است.
برای کاربرانی که در نوشتن رزومه و پرکردن فرم‌های درخواست کار به کمک احتیاج دارند مساعدت‌های کم نظیر و پیگیری‌های فراوانی به عمل می آید. یک خدمت جالب ارائه مساعدت‌های تکنولوژیکی به کاربران بدون اینترنت خانگی است. این کاربران در حالی که در اتومبیل‌های خود در پارکینگ کتابخانه‌ها نشسته اند، از ارتباط وای فای کتابخانه‌ها استفاده می‌کنند.
بازگشایی کامل کتابخانه‌های عمومی به دستورالعمل شهرداری‌ها که دامنه شیوع و کنترل ویروس کرونا را تحت نظر دارند بستگی دارد. به نظر می‌رسد این بازگشایی در مراحل مختلف صورت گیرد. در نخستین مرحله، دریافت و تحویل کتاب با استفاده از روش Book Drop/Pick- up انجام می‌شود. تحویل کتاب در پارکینگ کتابخانه نیز که به اصطلاح Curb Side Pick-up نام دارد معمول است. اما، بازگشایی کامل کتابخانه‌های عمومی قبل از پایان تابستان دور از انتظار نیست.
در شرایط فعلی، برای تعداد زیادی از افراد به ویژه برای افراد بالای ۶۵ سال که در قرنطینه خانگی به سر می‌برند، ارسال کتاب از طریق پست رایگان انجام می‌گیرد. این کاربران ، سفارش کتاب و یا سایر منابع مورد نیاز را از طریق تلفن اعلام و رزرو می‌کنند. عودت کتاب‌ها نیز با پست رایگان در پاکتی که پیوست کتاب یا کتاب‌های امانتی است انجام می‌شود. در این پاکت‌ها و در محل الصاق تمبر عبارت Nodoshan postage necessary if mailed in the United States وجود دارد. هدف غایی، دسترس پذیری و تامین نیازهایی اطلاعاتی/ خواندنی کاربران کتابخانه‌های عمومی است که خود به ترویج فرهنگ مطالعه کمک شایان توجهی می‌کند.
کتابخانه‌های عمومی، براساس دستورالعمل‌های موجود، برای بازگشایی فیزیکی کتابخانه‌ها آماده می‌شوند. برای این مرحله ماسک صورت، دستکش، و ضدعفونی‌کننده‌های دست هم برای کتابداران و هم برای کاربران پیش بینی شده است.
در مرحله بازگشایی، استفاده‌کنندگان از کتابخانه‌های عمومی محیط کتابخانه را متفاوت از آنچه پیش از شیوع ویروس کرونا دیده بودند خواهند یافت.
چینش رایانه‌ها و میزهای مطالعه صورت متفاوت خواهند داشت و فعالیت‌های گروهی مانند زمان‌های قصه‌گویی برای کودکان به احتمال زیاد به اوقات دیگری موکول خواهد شد.
با وجود این، کتابداران برای بازگشایی و ارائه خدمات اشتیاق فراوانی از خود نشان داده و بی‌صبرانه انتظار دارند ، کاربران خود را در محل کتابخانه ملاقات کنند.


نحوه استناد به این صفحه:

مهراد، جعفر (۱۳۹۹ اردیبهشت، ۲۵). چگونگی بازگشایی کتابخانه‌های عمومی در مواجهه با بحران کرونا [یادداشت وب سایت]. بازیابی شده از https://ipla.ir/?p=3057.

۱۳۹۹-۲-۲۵ ۱۹:۲۱:۱۳ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۹|یادداشت‌ها|۰ Comments

درج نظر