رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران: همدلی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان موتور محرک فعالیت‌های فرهنگی است

نشست هم اندیشی هیأت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد که طی این نشست همدلی راز موفقیت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در انجام برنامه‌های فرهنگی عنوان شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نشست هم اندیشی هیأت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه هرساله برنامه عملیاتی کتابخانه‌های عمومی با توجه به شاخص‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی تدوین می‌شود، اظهار داشت: پس از مشخص شدن برنامه، برش شهرستانی آن نیز انجام و جلسات کارشناسی به منظور بهره‌برداری حداکثری از برنامه‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جامعه خدمت گیر کتابخانه‌های عمومی به دو بخش تقسیم می‌شود، افزود: گروه اول نسبت به استفاده از سالن‌های مطالعه اقدام می‌کنند و گروه دیگر کتاب به امانت می‌گیرند. تلاش ما بر این است که خدمات متفاوت و متنوع خود را به هر دو گروه برسانیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی باید در دو حوزه مهارت افزایی و توان افزایی ورود کنند، تصریح کرد: استفاده از تجربیات مدیران موفق و راه اندازی نشریه تخصصی می‌تواند به ارائه خدمات بهتر کتابخانه‌ها منجر شود.

فاطمه شیخ‌شجاعی، عضو هیأت مدیره انجمن کتابخانه‌های عمومی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: ارائه خدمات سلامت را در کتابخانه‌های عمومی دنبال می‌کنیم. طرح ترجمان دانش به منظور استفاده بهینه از سوی ذینفعان از دانش تولید شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی راه انداری شده است. بر این اساس با توجه به مخاطبی که در نهاد کتابخانه‌های عمومی داریم، وبینارهای سلامت برگزار می‌کنیم. می‌توان از خدمات پزشکان در کتابخانه‌های عمومی نیز استفاده کرد.

لیلی سیفی عضو دیگر هیات مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران نیز با بیان اینکه علاقه و انگیزه کتابداران همدانی شگفت انگیز است، گفت: خدمات کتابخانه‌های عمومی باید خدمت محور و جامع محور باشد. اقدامات شایسته‌ای در کتابخانه‌های عمومی انجام می‌شود و ضعف ما در سطح بین المللی بازتاب این اقدمات و تولید محتوا مناسب است.

منصور کوهی‌رستمی، رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: در استان‌هایی که کار تیمی و همدلی محقق نشود، کار پیش نخواهد رفت. در همدان همدلی و کار تیمی رمز موفقیت فعالیت‌های فرهنگی است.

وی در ادامه با بیان اینکه انجمن بازوی اجرایی ندارد، بلکه قرار است تولید فکر و ایده کند و کتابداران و مدیران را با فضای دنیا آشنا سازد، افزود: پیش از این سایت اطلاع رسانی انجمن بسیار ساده بود که در حال به روز سانی سایت انجمن هستیم تا بتوانیم اقداماتی جدید را به منصه ظهور برسانیم.

رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران تأکید کرد: کتابخانه‌ها باید از نظر تجهیزات، منابع اطلاعاتی، بسته‌های خدماتی مجهز شوند تا بتوانند در جامعه جایگاه خود را به دست آورند. همچنین جانمایی کتابخانه‌ها بسیار حائز اهمیت و حیاتی است و باید بر اساس نیازها صورت گیرد.

2023-08-07T07:36:13+03:30آگوست 7th, 2023|اخبار|۰ Comments

درج نظر