Loading Events
This event has passed.

:: معرفی همایش

با توجه به نقش کتابخانه های عمومی در رفاه جوامع، همواره در تلاش هستند تا به چالش های حاصل از تحول فناوری ها پاسخ داده و از فرصت توسعه خدمات جدید در این راستا نمایند. از سوی دیگر فرصتی ارزشمند برای گفتگوی جهانی دارند تا از این طریق آنچه شکاف دیجیتالی نامیده می شود را کنار بگذارند. برای تحقق این امر نیاز به ارائه توسعه و طراحی خدمات نوین دارند. از این رو طراحی و توسعه خدمات کتابخانه های عمومی همواره مورد توجه سیاست گذاران ، مدیران و متخصصان این حوزه بوده است.
با عنایت به این امرمهم، بنا شد در همایشی بین المللی به موضوع “طراحی و توسعه خدمات کتابخانه¬های عمومی” پرداخته شود تا امکان تبادل افکار، اندیشه‌ها و تولید متون را برای همه صاحبنظران در سطح ملی و بین المللی، سیاستگذاران و مدیران این حوزه فراهم شود؛ از این رو همایش بین الملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه عمومی ایران با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوربه میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس به این مساله مهم و ضروری کتابخانه های عمومی خواهد پرداخت.

:: محورهای همایش

 • طراحی خدمات برای کتابخانه‌های عمومی
 1. آموزش طراحی خدمات؛
 2. جنبه‌های حقوقی و مدیریتی خدمات؛
 3. خدمات ویژه گروه‌های خاص؛
 4. طراحی خدمات فرانهادی؛
 5. نوآوری در طراحی خدمات اجتماعی.
 • توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی
 1. تبلیغات و بازاریابی خدمات؛
 2. جایگاه و کارکرد ارزش‌های اخلاقی در ارائه خدمات؛
 3. حاکمیت‎ها و سیاست‌گذاری خدمات؛
 4. کتابداران و توسعه خدمات؛
 5. توسعه خدمات با بهره­گیری از فن‌آوری‌های نوین؛
 6. نقش و جایگاه فعالیت‌های داوطلبانه در توسعه خدمات.

:: بخش های همایش

 • اصلی
  • مقالات انگلیسی‌: چاپ مقاله­ های منتخب در نشریهInternational Journal of Information Science and Management(IJISM)
  • مقالات فارسی: چاپ مقاله­ های منتخب در نشریه تحقیقات اطلاع رسانی و کتابخانه‌های عمومی.
 • جانبی
  • جایزه خدمات برون کتابخانه‌ای (ویژه کتابداران کتابخانه ­های عمومی): براساس داوری مستندات ارسالی توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی سه کتابدار برتر که حایز امتیازات کافی شوند به ترتیب جوایز ۱۵، ۱۰ و ۵ میلیون تعلق خواهد گرفت همچنین ۵ نفر برتر در قالب سخنرانی در TED همایش به ارائه تجربیات خود خواهند پرداخت.
  • مسابقه طراحی خدمت (ویژه پژوهشگران): پس از فراخوان و ثبت‌نام پژوهشگران رشته‌های مختلف، سه سمینار و کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات کتابخانه‌های عمومی، طراحی خدمت و آشنایی با مقررات مسابقه برگزار خواهد شد پس از آن شرکت‌کنندگان سه ماه وقت خواهند داشت در قالب مشخص شده آثار خود را برای همایش ارسال نمایند، پس از داوری به سه اثر برتر جوایز ۱۵، ۱۰ و ۵ میلیون تعلق خواهد گرفت.