خانهاخبارنگاه زیست‌بومی موجب شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود
نگاه زیست‌بومی موجب شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود
1402/06/11

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، در یازدهمین پیش‌نشست دومین «همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی: کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» با موضوع «زیست‌بوم کارآفرینی و کتابخانه کارآفرین» با حضور اعظم صنعت‌جو، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی همایش و رضا لطفی، رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران، نگاه زیست‌بومی به عنوان مولفه‌ای در راستای شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی معرفی شد.

در ابتدا رضا لطفی، رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران در خصوص معرفی چرخه کارآفرینی گفت: این چرخه شامل شناسایی و ارزیابی فرصت، مدل‌سازی کسب‌وکار، اعتبارسنجی مدل کسب‌وکار، تدوین طرح کسب‌وکار، کسب منابع، راه‌اندازی کسب‌وکار و برداشت است.

وی در تعریف «کارآفرین» اظهار کرد: کارآفرین (Entrepreneur) یک واژه فرانسوی به معنای «ورود قبل از درک مخاطره» است. در واقع، کارآفرین فردی است که قبل از دیگران وارد حوزه‌ای پرمخاطره می‌شود که قطعیتی نیز ندارد. این بدین معنا است که الزاماً هر کس که کسب و کاری را راه اندازی می‌کند، کارآفرین نیست. کارآفرین به فردی گفته می‌شود که به دنبال حل مسائلی است که دیگران برایش راه حلی پیدا نکرده‌اند.

لطفی تصریح کرد: فرد خلاق و نوآور به دنبال «کشف فرصت» است و این مهم نیازمند اصلاح شیوه تفکر و برخورداری از دیدی استراتژیکی است. به عبارت ساده‌تر، کارآفرین چیزی را می‌بیند که دیگران قادر به دیدن آن نیستند و برای حل آن، هم‌راستا با نقاط قوت شخصی و سازمانی خود، اقدام می‌کند؛بنابراین، برای تبدیل یک ایده به حوزه تجاری می‌بایست این چرخه را طی کرد.

رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران با اشاره به مفهوم عام «زیست‌بوم»، ابراز کرد: زیست‌بوم در اصلاح به محیطی متشکل از همه موجودات جاندار و غیرجاندار غیرفیزیکی مانند هوا، آب، خاک و نور اشاره دارد که همه آنها در یک مکان مشخص قرار گرفته‌اند و بر روی یکدیگر اثر متقابل دارند. این اثرات موجب رشد و پرورش گونه یا گونه‌هایی خاص از موجودات در طول زمان می‌شود.

وی تأکید کرد: زیست‌بوم به معنای استفاده از ظرفیت و ارتباط با یکدیگر برای رشد است. در واقع، برای شکل‌گیری یک کار، علاوه بر ارتباط بین عرضه‌کننده و خدمت‌گیرنده، موارد دیگری همچون فضا، مردم و نحوه عرضه نیز موثر هستند.

رضا لطفی در ادامه به تعریف «زیست‌بوم کارآفرینی» پرداخت و گفت: این زیست‌بوم شامل مجموعه‌ای از کارآفرینان، نهادهای مالی (سرمایه‌گذاران)، پشتیبان کننده (مراکز رشد)، تنظیم‌کنندگان (سازمان‌های دولتی) و فرآیندها و شاخص‌های کارآفرینی (نرخ ایجاد، تعداد کارآفرینان و ...) است که به‌طور رسمی و غیررسمی در کنار هم کارآفرینی را در یک منطقه خاص ارتقا می‌دهند. کتابخانه با دارا بودن دغدغه سوادآموزی و اجتماعی است که می‌تواند گام در عرصه کارآفرینی بگذارد.

رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران در تعریف «عوامل زیست‌بوم کارآفرین» گفت: طبق نظریه آیزنبرگ در سال ۲۰۱۱، این عوامل شامل سیاست (دولت، رهبری)، پشتیبانی (انجمن صنفی و زیرساخت)، سرمایه انسانی (نیروی کار، موسسات)، تامین مالی و بازارها (مشتریان، شبکه‌ها) و فرهنگ (هنجارهای اجتماعی) است.

وی خاطرنشان کرد: نگاه زیست‌بومی یعنی به دنبال شناخت کسانی باشید که، به جز شما و جامعه خدمت‌گیرتان، متأثر از عملکرد شما هم هستند. در این نگاه باید موانع و مشکلات را شناسایی و به دنبال رفع آنها قبل از شروع هر فعالیتی باشید.

رضا لطفی، رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران در پاسخ به سوال درباره چیستی «کتابخانه کارآفرین یا کتابدار کارآفرین» گفت: برای تبدیل یک کتابدار به کتابدار کارآفرین و طی این مسیر ابتدا باید فضای مناسب را ایجاد کرد و این امر تنها مختص به کتابخانه نیست، بلکه جامعه هدف را نیز شامل می‌شود. البته توجه داشته باشید که این کتابدار کنش‌گر و مطالبه‌گر است که باعث ایجاد کتابخانه کارآفرین می‌شود.

وی تأکید کرد: در فضای کارآفرینیِ جهان امروز، مسئله اصلی ورود و یا عدم ورود شما به این شبکه زیست‌بومی است؛ چراکه مسئله مهم، استفاده از فضای همکاری و تعامل است. به عبارت ساده‌تر، نوآوری به واسطه استفاده از ظرفیت‌های این شبکه به وجود می‌آید و صیقل داده می‌شود.

لطفی در رابطه با جوهره زیست‌بوم کارآفرینی در حوزه کتابخانه، گفت: کتابخانه بستری است که حس اعتماد را فراهم می‌سازد. افراد به راحتی وارد محیط کتابخانه شده و با استفاده از تجربیات گذشتگان به‌صورت مکتوب و شفاهی، فرهنگ خود و جامعه را  رشد داده و و بروزرسانی می‌کنند. به این مسئله دقت داشته باشید که «مردم» و «فرهنگ» مولفه‌های اصلی زیست‌بومی هستند که موجب شکل‌گیری اعتماد در جهان می‌شود و البته این یکی از کارکردهای اصلی کتابخانه‌ها در طول تاریخ بوده است.

وی از کتابخانه‌ها به عنوان مکانی برای برگزاری جلسات مطالعاتی، رویدادهای کارآفرینی، استارت آپ‌ها و ... یاد کرد و افزود: امروز دیگر از مرحله زمینه‌سازی این امر در کتابخانه‌ها گذشته و به مرحله اجرا و اقدام رسیده‌ایم و این گذر به واسطه تعامل و گفت‌وگو شکل گرفته است.

رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران داشتن نگاه «حل مسئله» با در نظر گرفتن «سود عمومی» را معنای واقعی نگاه زیست‌بومی دانست و گفت: این زمینه‌سازی باعث شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود. امروزه دولت‌ها متوجه این مسئله شده‌اند که اشتغال را نمی‌توان با استخدام ایجاد کرد؛ چرا که سرمایه‌های اصلی جهان امروز انسان‌ها هستند و نه منابع طبیعی و غیرطبیعی.

وی در خصوص معرفی یک کتابخانه کارآفرین از ارائه بیش از ۴۰ خدمت نوین در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد نام برد.

در پایان اعظم صنعت‌جو، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی همایش نیز پیرامون تعریف کتابدار کارآفرین گفت: کتابدار، کارآفرین به وجود نمی آید، مگر اینکه زمینه مناسب برای آن به وجود آید. به عبارت دیگر یک کتابدار با تمام ویژگی‌های یک فرد کارآفرین باید در سازمانی دغدغه‌مند و علاقه‌مند به حوزه ریسک و کارآفرینی مشغول به خدمت باشد تا بتواند به نحو احسن گام در مسیر زیست‌بوم کارآفرینی و تبدیل کتابخانه به کتابخانه کارآفرین بگذارد.

گفتنی است، در پایان جلسه پرسش و پاسخ با حضور بالغ بر ۳۰۰ نفر از کتابداران سراسر کشور نیز برگزار شد.

اخبار مرتبط
با حضور ۴۵ کتابدار از سراسر کشور؛ دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی آغاز شد
با حضور ۴۵ کتابدار از سراسر کشور؛ دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی آغاز شد

دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه های عمومی با حضور همکاران از سراسر کشور آغاز شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ماه به همت دفتر پژوهش و آموزش نهاد و با حضور ۴۵ کتابدار از سراسر کشور با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران در دانشگاه خوارزمی آغاز شد. در این دوره دو روزه کتابداران بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه‌های عمومی با مهارت‌های گوناگون آشنا می‌شوند. «کار با سامانه سامان»، «آشنایی با منابع الکترونیک» و «خدمات کتابخانه‌های عمومی برای نابینایان» سرفصل کلاس‌های روز اول است. در روز دوم نیز «بازی‌های فکری»، «کار با سامانه سامان» و «استفاده از برجسته‌نگار هوشمند» به شرکت‌کنندگان تدریس می‌شود.

1403/02/03
در جوامع محلی کتابخانه می تواند نقش راهبری داشته باشد
در جوامع محلی کتابخانه می تواند نقش راهبری داشته باشد

دیوندرا پوتنیس در نشست «هفت خوان خدمت» گفت: در جوامع در حال توسعه، کتابخانه می تواند نقش راهبری داشته باشد؛ در یک منطقه ممکن است اقشار مختلف با زبان ها، مذاهب، قومیت ها و ایدئولوژی های متفاوت وجود داشته باشد که کتابخانه می تواند محل اجتماع و گفتگوی این افراد باشد و با ارائه راهکارهای خلاقانه به رفع مشکلات کمک کند.

1402/11/23
کتابداران ایرانی، از تجربیات کتابخانه‌ها و کتابداران سایر کشورها آگاه شوند!
کتابداران ایرانی، از تجربیات کتابخانه‌ها و کتابداران سایر کشورها آگاه شوند!

ویر جینیا اسوندینه، عضو کمیته خدمات کتابخانه‌ای به جوامع چندفرهنگیِ ایفلا، در وبینار «آموزش غیررسمی بزرگسالان در کتابخانه؛ ابزاری برای اجتماع‌سازی»، گفت: ما برای استفاده از تجربیات، دانش و یادگیری، خود را ملزم به شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های دیگر کشورها و آگاهی از تجربه آنها می‌دانیم. پیشنهاد من به کتابداران ایرانی این است که از تجربیات کتابخانه‌ها و کتابداران سایر کشورها آگاه شوند.

1402/11/23
تقدیر دبیرکل نهاد از انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌ها
تقدیر دبیرکل نهاد از انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌ها

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اهدای لوح تقدیری از انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی ایران به دلیل مشارکت در برگزاری همایش کتابخانه‌های عمومی و کسب و کارهای کوچک تقدیر کرد.

1402/11/23
با معرفی ۴ اثر؛ «این چند کتاب» ویژه کسب و کارهای کوچک منتشر شد
با معرفی ۴ اثر؛ «این چند کتاب» ویژه کسب و کارهای کوچک منتشر شد

در آستانه برگزاری همایش بین‌المللی «کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک»، پوستر این چند کتاب با معرفی کتاب های «استراتژی اقیانوس آبی»، «استیو جابز غلط کرد با تو»، «پیکان سرنوشت ما» و «داستان‌پردازی با داده‌ها» منتشر شد.

1402/07/23
آغاز ثبت نام کارگاه‌های آموزشی دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی
آغاز ثبت نام کارگاه‌های آموزشی دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی

دبیرخانه «همایش بین المللی کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک» با صدور اطلاعیه ای از عموم علاقه مندان، کتابداران و پژوهشگران برای ثبت نام شرکت در کارگاه های آموزشی جانبی این همایش دعوت کرد.

1402/07/08
پیش‌گامی کتابخانه‌های عمومی برای رفع نیازهای کسب‌وکارهای کوچک
پیش‌گامی کتابخانه‌های عمومی برای رفع نیازهای کسب‌وکارهای کوچک

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با در پیامی تأکید کرد: ما معتقدیم که کتابخانه‌ عمومی با توجه به مأموریت خود می‌تواند پیشقدم رفع نیاز کسب‌وکارها در زمینه­‌های عمومی­‌سازی و ترویج، حمایت و پشتیبانی، و آموزش و یادگیری شود.

1402/07/04
کتابدار خبره، متخصص حوزه اطلاعات است
کتابدار خبره، متخصص حوزه اطلاعات است

سیزدهمین پیش‌نشست همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک با عنوان «توانایی و ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای هدایت کسب‌وکارهای کوچک از طریق فناوری‌های تحول‌آفرین» در شهر نیویورک برگزار شد.

1402/07/04
نگاه زیست‌بومی موجب شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود
نگاه زیست‌بومی موجب شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود

در یازدهمین پیش‌نشست دومین «همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی: کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» با موضوع «زیست‌بوم کارآفرینی و کتابخانه کارآفرین» با حضور رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران، نگاه زیست بومی به عنوان مولفه‌ای در راستای شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی معرفی شد.

1402/06/11
نگاهی به کتابخانه‌های هلند به بهانه برگزاری کنفرانس ایفلا؛ نظام کتابخانه‌ای هلند: گذشته، حال و آینده
نگاهی به کتابخانه‌های هلند به بهانه برگزاری کنفرانس ایفلا؛ نظام کتابخانه‌ای هلند: گذشته، حال و آینده

شماره ۴۹ ژورنال ایفلا (فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری) به انتشار مقاله‌ای با عنوان «نظام کتابخانه ای هلند: گذشته، حال و آینده» از سوی کمیته سازماندهی ملی کنگره جهانی کتابداری و اطلاع رسانی ایفلا پرداخته است.

1402/06/01
نظرات
ثبت نظر