خانهاخباردبیرکل نهاد در پیام تصویری به «همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» عنوان کرد؛ پیش‌گامی کتابخانه‌های عمومی برای رفع نیازهای کسب‌وکارهای کوچک
دبیرکل نهاد در پیام تصویری به «همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» عنوان کرد؛ پیش‌گامی کتابخانه‌های عمومی برای رفع نیازهای کسب‌وکارهای کوچک
1402/07/04

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، متن پیام دبیرکل نهاد و رئیس همایش به این شرح است:

به‌نام خدا

می‌دانیم که همه کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه، با چالش‌های اقتصادی روبه‌رو هستند. در پاسخ به این چالش‌ها ماهیت کسب‌وکارها نیز دگرگون شده است. یکی از نتایج این دگرگونی‌ها، رشد و ترویج بیش از پیشِ کسب‌وکارهای کوچک است؛ به طوری که از کسب‌وکارهای کوچک با عنوان «رمز توسعه اقتصادی در دهه آینده» یاد می‌شود.

بنابراین، در فضایی که، بنا به ‌ضرورت‌های اقتصادی و اجتماعی، به‌سوی کارآفرینی­ و کسب‌وکارهای کوچک پیش‌ می‌رود، مجموعه­‌ای از نیازها در زمینه­‌های عمومی­‌سازی و ترویج، حمایت و پشتیبانی، و آموزش و یادگیری پدید خواهد آمد. ما معتقدیم که کتابخانه‌ عمومی با توجه به مأموریت خود در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، عمومی‌سازی و آموزش، می‌تواند پیشقدم رفع آن‌ نیازها شود و با طراحی خدماتِ مبتنی بر فرهنگ و جغرافیای ویژه خود، پاسخگوی نیاز اجتماع محلی باشد. شواهد نیز این فرضیه را تأیید می‌کند؛ برای مثال در مناطقی از ایران بزرگ و زیبا برخی از کتابداران علاقه‌مند و خلّاق، با پشتیبانی و ارائه خدمات به کسب‌وکارهای روستایی، اقدامات تحسین‌برانگیزی انجام داده‌اند که در حال مستندسازی آنها هستیم. قطعاً همکارانم در سراسر دنیا نیز می‌توانند شواهد بیشتری را ذکر کنند.

نهاد کتابخانه‌های عمومیِ جمهوری اسلامی ایران، به عنوان اداره‌کننده بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه عمومی در غرب آسیا با بیش از ۳۷۰۰ کتابخانه عمومی، به دلیل کاربستِ رویکرد نوین به کتابخانه و خدمات، همواره دو عنصر «دانش» و «تجربه» را در مواجهه با مسائل، لازم و حیاتی می‌داند؛ بنابراین، از نظر ما تعریف و تثبیت نقش کتابخانه‌های عمومی در فضای کسب‌وکارها در گرو شکل‌گیریِ گفت‌وگوهای علمی و به اشتراگذاریِ تجریبات است. از این رو، نهاد کتابخانه‌ها با همکاری انجمن‌های علمی و مشارکت اندیشمندان و خبرگان کشورهای مختلف، دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی را با عنوان «کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» در ۲۵ و ۲۶ مهرماه به میزبانی شهر مشهد مقدس برگزار خواهد کرد.

این رویداد علمی، با گردهم‌آوردن پژوهشگران، کتابداران و سیاست‌گذاران، به دنبال شناخت بهتر مسئله و پیامدهای آن از رهگذر تعاملات علمیِ بین‌المللی است. انتظار می‌رود در این همایش، دو پرسش مبنایی طرح و درباره آنها گفت‌وگو شود: نخست اینکه برای تثبیت و تعمیم نقش کتابخانه‌ عمومی در بوم‌شناسیِ کسب وکار ـ به عنوان بازیگر فعّال و مؤثر ـ اولویت‌ها کدامند؟ دوم آنکه چگونه می‌توان از آمیزه الزامات بومی با تجربیات دیگران، در طراحی خدمات برای کسب‌وکارهای کوچک بهره گرفت و در این مسیر به چه ابزارهایی نیاز است؟

پژوهشگران و کتابداران ارجمند! من، صمیمانه، شما را به شرکت حضوری یا مجازی در این همایش دعوت می‌کنم و بر این باورم که مشارکت گسترده‌ شما عزیزان برای تبیین مسیرهای پیش‌رویِ کتابخانه‌ عمومی بر اساس خرد جمعی و نظرات همه ذی‌نفعان، لازم و راه‌گشاست. من و همکارانم در کتابخانه‌های عمومی ایران منتظر حضور شما در همایش هستیم.

به امید لطف الهی و با آرزوی همکاری‌ها و کامیابی‌های جهانی

اخبار مرتبط
با حضور ۴۵ کتابدار از سراسر کشور؛ دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی آغاز شد
با حضور ۴۵ کتابدار از سراسر کشور؛ دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی آغاز شد

دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه های عمومی با حضور همکاران از سراسر کشور آغاز شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دوره آموزشی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ماه به همت دفتر پژوهش و آموزش نهاد و با حضور ۴۵ کتابدار از سراسر کشور با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران در دانشگاه خوارزمی آغاز شد. در این دوره دو روزه کتابداران بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه‌های عمومی با مهارت‌های گوناگون آشنا می‌شوند. «کار با سامانه سامان»، «آشنایی با منابع الکترونیک» و «خدمات کتابخانه‌های عمومی برای نابینایان» سرفصل کلاس‌های روز اول است. در روز دوم نیز «بازی‌های فکری»، «کار با سامانه سامان» و «استفاده از برجسته‌نگار هوشمند» به شرکت‌کنندگان تدریس می‌شود.

1403/02/03
در جوامع محلی کتابخانه می تواند نقش راهبری داشته باشد
در جوامع محلی کتابخانه می تواند نقش راهبری داشته باشد

دیوندرا پوتنیس در نشست «هفت خوان خدمت» گفت: در جوامع در حال توسعه، کتابخانه می تواند نقش راهبری داشته باشد؛ در یک منطقه ممکن است اقشار مختلف با زبان ها، مذاهب، قومیت ها و ایدئولوژی های متفاوت وجود داشته باشد که کتابخانه می تواند محل اجتماع و گفتگوی این افراد باشد و با ارائه راهکارهای خلاقانه به رفع مشکلات کمک کند.

1402/11/23
کتابداران ایرانی، از تجربیات کتابخانه‌ها و کتابداران سایر کشورها آگاه شوند!
کتابداران ایرانی، از تجربیات کتابخانه‌ها و کتابداران سایر کشورها آگاه شوند!

ویر جینیا اسوندینه، عضو کمیته خدمات کتابخانه‌ای به جوامع چندفرهنگیِ ایفلا، در وبینار «آموزش غیررسمی بزرگسالان در کتابخانه؛ ابزاری برای اجتماع‌سازی»، گفت: ما برای استفاده از تجربیات، دانش و یادگیری، خود را ملزم به شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های دیگر کشورها و آگاهی از تجربه آنها می‌دانیم. پیشنهاد من به کتابداران ایرانی این است که از تجربیات کتابخانه‌ها و کتابداران سایر کشورها آگاه شوند.

1402/11/23
تقدیر دبیرکل نهاد از انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌ها
تقدیر دبیرکل نهاد از انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌ها

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اهدای لوح تقدیری از انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی ایران به دلیل مشارکت در برگزاری همایش کتابخانه‌های عمومی و کسب و کارهای کوچک تقدیر کرد.

1402/11/23
با معرفی ۴ اثر؛ «این چند کتاب» ویژه کسب و کارهای کوچک منتشر شد
با معرفی ۴ اثر؛ «این چند کتاب» ویژه کسب و کارهای کوچک منتشر شد

در آستانه برگزاری همایش بین‌المللی «کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک»، پوستر این چند کتاب با معرفی کتاب های «استراتژی اقیانوس آبی»، «استیو جابز غلط کرد با تو»، «پیکان سرنوشت ما» و «داستان‌پردازی با داده‌ها» منتشر شد.

1402/07/23
آغاز ثبت نام کارگاه‌های آموزشی دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی
آغاز ثبت نام کارگاه‌های آموزشی دومین همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی

دبیرخانه «همایش بین المللی کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک» با صدور اطلاعیه ای از عموم علاقه مندان، کتابداران و پژوهشگران برای ثبت نام شرکت در کارگاه های آموزشی جانبی این همایش دعوت کرد.

1402/07/08
پیش‌گامی کتابخانه‌های عمومی برای رفع نیازهای کسب‌وکارهای کوچک
پیش‌گامی کتابخانه‌های عمومی برای رفع نیازهای کسب‌وکارهای کوچک

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با در پیامی تأکید کرد: ما معتقدیم که کتابخانه‌ عمومی با توجه به مأموریت خود می‌تواند پیشقدم رفع نیاز کسب‌وکارها در زمینه­‌های عمومی­‌سازی و ترویج، حمایت و پشتیبانی، و آموزش و یادگیری شود.

1402/07/04
کتابدار خبره، متخصص حوزه اطلاعات است
کتابدار خبره، متخصص حوزه اطلاعات است

سیزدهمین پیش‌نشست همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک با عنوان «توانایی و ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای هدایت کسب‌وکارهای کوچک از طریق فناوری‌های تحول‌آفرین» در شهر نیویورک برگزار شد.

1402/07/04
نگاه زیست‌بومی موجب شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود
نگاه زیست‌بومی موجب شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی می‌شود

در یازدهمین پیش‌نشست دومین «همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی: کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» با موضوع «زیست‌بوم کارآفرینی و کتابخانه کارآفرین» با حضور رئیس کمیته توسعه کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیانِ انجمن مدیریت کسب‌وکار ایران، نگاه زیست بومی به عنوان مولفه‌ای در راستای شناسایی استعدادها و شکل‌گیری فرهنگ کارآفرینی معرفی شد.

1402/06/11
نگاهی به کتابخانه‌های هلند به بهانه برگزاری کنفرانس ایفلا؛ نظام کتابخانه‌ای هلند: گذشته، حال و آینده
نگاهی به کتابخانه‌های هلند به بهانه برگزاری کنفرانس ایفلا؛ نظام کتابخانه‌ای هلند: گذشته، حال و آینده

شماره ۴۹ ژورنال ایفلا (فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری) به انتشار مقاله‌ای با عنوان «نظام کتابخانه ای هلند: گذشته، حال و آینده» از سوی کمیته سازماندهی ملی کنگره جهانی کتابداری و اطلاع رسانی ایفلا پرداخته است.

1402/06/01
نظرات
ثبت نظر